Infohotels.lviv.ua Ukraine

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home Історія Львова

Історія Львова. Львів: історія від середніх віків до сучасності

Львів (укр. Львів, польськ. Lwow, тур. Illi, лат. Leopolis, ньому. Lemberg) - місто на заході країни. Львів розташований в передгір'ях Карпат у верхів'ях річки Полтви, лівої притоки Західного Бугу,у західного кордону України, в 80 км від Польщі.

Історія будь-якого міста викликає пильну увагу з боку туристів. У цьому плані не став винятком і Львів, історія якого цікавить не тільки людей, що вивчають її, а й гостей Львова, яким хочеться доторкнутися до історичного минулого цього давнього міста. Львів - місто з багатовіковою історією і переплетення культур різних народів. На місці міста, як довели археологи, існували поселення, починаючи з V століття нашої ери. З часом ці землі перейшли до Великоморавській державі. У X столітті на них стали претендувати Київська Русь і Польща.

Бурхлива і надзвичайно цікава історія унікального українського міста Львова налічує сім з половиною століть. Перша документальна згадка про Львів датується 1256 роком. Заснував місто Галицько-Волинський князь Данило Романович і назвав його на честь свого сина Лева. Історія стародавнього князівського роду Романовичів налічує багато яскравих представників. Мабуть, король Данило Галицький є найбільш видатним представником роду. Зміцнюючи кордони князівства, він збудував місто за всіма правилами того часу. Старий Львів, як і інші тодішні міста, складався з трьох частин: дитинця, тобто укріпленої території, окольного граду і Підгороддя. Високий замок (дитинець) перебував на тій горі, яка носила назву в XV столітті Горай, в XVII - Лиса гора, пізніше Князівська гора. За північно-західному схилу гори тягнувся Підзамче (обхідний місто), яке було також укріплено валами і частоколами. Тут були князівські тереми (вище церкви Св. Миколая), від яких вела круто вниз дорога до торговище - Старому Ринку. Передмістя займав правий берег річки Полтва і був розташований півкільцем, по схилах Княжої гори. Окремо, на вершині крутої гори, розташовувався монастир святого Юра. Торговий шлях пролягав через місто, повз численних церков і костелів. Вони були, в основному, дерев'яними, тому до наших днів у більшості своїй не збереглися. Однак, 5 храмів міста Лева зберегли планування, кам'яні фундаменти і частини кам'яних стін ще з галицько-руських Вренна: церква св.Парасковьі, св.Онуфрія, св.Миколая, костели Івана Хрестителя та Марії Сніжної. Згідно з іншою версією, місто було засноване вже самим сином Данила Галицького. Після смерті Данила, князь Лев переніс до Львова столицю Галицько-Волинської держави. У 1340-1349 роках, після згасання роду Романовичів, містом правил воєвода Дмитро Детько, як намісник литовського князя Любарта.

Львів швидко розвивався. Положення княжого міста було тісно пов'язане з географічним положенням. Пробувши близько століття під опікою галицьких правителів, історія міста різко змінилася в 1349 році, коли його раптово захопив польський король Казимир ІІІ. Він прагнув розширити Львів територіально і зробити його більш значущим. У 1356 року Казимира затвердив Львову магдебурзьке право - у першому з міст на території сучасної України. Правда, початок самоврядування за магдебурзьким правом простежується тут ще з часів Лева Даниловича в середовищі католицької німецької громади. Це дає сильний поштовх розвитку ЛЬВИВ, а велика вірменська громада міста в 1363 засновує свою митрополію і будує церкву. Польський король переносить центр міста на 500 м на південь від Старого Ринку і будує його навколо площі Ринок.

Протягом наступних століть, як показує історія Львова, його населення швидко зростало. Незабаром місто стало багатонаціональним з безліччю релігійних сповідань і важливим центром культури, науки і торгівлі. Міські оборонні споруди були укріплені, і Львів став однією з найбільш важливих фортець, що захищають Річ Посполиту з південного сходу. Протягом своєї історії, особливо у складі Польщі та Речі Посполитої, Львів витримав близько 300 облог і саме тоді придбав свій девіз - «Завжди вірний». Старе місто сильно постраждав після пожежі 1381, і правив тоді король затіяв істотну перебудову Львова. Наприклад, на місці і, частково, на фундаментах старого дитинця було вирішено побудувати нову фортецю, яка отримала назву Високий Замок. Тоді, це було порівняно невелика споруда з вежами по кутах, а також високим донжоном в центрі. До 18 століття замок втратив своє військове значення, і в 1830-роках на його місці був розбитий прекрасний парк. У 1572 року до Львова переїхав першодрукар Іван Федоров, який надрукував тут перші в Україні книги. Це стало новим стимулом для розгортання діяльності львівських українсько-руських міщан. Тим часом місто продовжувало залишатися оплотом східного християнства - тут діє православне братство та греко-слов'янська школа. Також розвивається львівська єврейська громада в центрі міста, де заснована єврейська гімназія - ешива, і вірменська громада, яка створила вірменську гімназію. У 1578 році відкривається польська друкарня у Львові.

У 1772 році історія міста різко змінилася: він став частиною Австро-Угорської імперії - столицею австрійської провінції, яка називається "Королівство Галичини і Людомеріі". Львів, отримав назву Лемберг, стає столицею цього «Королівства». Адміністративною мовою у Львові став німецьку мову, більшість посад у міському управлінні займали німці і поляки, але місто продовжувало залишатися важливим центром польської та русинської культури. Австрійські власті знесли міські стіни, чим стимулювали розвиток і розростання Львова. Австрійська влада ліквідувала архаїчні структури, самоврядування за магдебурзьким правом (1786), впорядкувала міське господарство, протягом 1777-1820 рр. був розібраний Низький замок і середньовічні стіни, на їх місці розбили сквери, зі сходу - Губернаторські Вали, де побудований губернаторський палац, з заходу, вздовж течії р.. Полтви, - Гетьманські вали, де сформувалася нова центральна магістраль - нинішній проспект Свободи. Найбільш знаковими у цьому періоді львівської історії стали часи правління імператора Йосифа ІІ, який відновив у ньому роботу університету і прагнув зробити Львів повноцінним європейським містом, схожим на Відень. Він залучав до себе найкращі уми Європи, а також її видатних майстрів, які поклали початок цікавим архітектурним рішенням, сформували основу театрального мистецтва і відкрили безліч громадських організацій.

У часи австрійської частини своєї історії Львів став батьківщиною багатьох технічних нововведень і відкриттів в Україні і навіть світі. Тут був пущений в хід перший на території України кінний трамвай, пізніше - перший електричний трамвай. У 1776 році організований міський театр, перша на території сучасної України регулярна газета «Gazett d'Leopol» («Львівська газета»), яка спочатку виходила французькою мовою. А в 1883 році почала працювати перша міський телефонний зв'язок. У 1853 році Львівські вчені Іван Зег та Ігнатій Лукасевич були нагороджені грамотою «за винахід гасу шляхом хімічних перетворень», і, завдяки цьому, вони змогли створити першу в світі гасову лампу. У тому ж році у львівському госпіталі була вперше зроблена термінова нічна операція, яка висвітлювалася гасовими лампами. Тоді у Львові була запущено перший у світі повітряну кулю на рідкому паливі, споруджено перший у Європі залізобетонний міст. Місто було центром українського та польського визвольного рухів. Саме австрійці перетворили похмурий, запущений, середньовічний Львів у світлу, модернову, трохи пафосну європейську столицю.

XX століття принесло, напевно, найбільшу кількість перипетій в історію Львова ...

Спочатку, це був розпад Австро-Угорської монархії, що почався після її поразки у Першій світовій війні. Це дало шанс жителям Східної Галичини визначити подальшу долю краю. Так, 1 листопада 1918 тут була проголошена Західно-Українська Народна Республіка на чолі з Костянтином Левицьким і проголошена столиця - місто Львів. Однак польська держава не радувала перспектива автономності Галичини і вони зробили чергову успішну спробу його приєднання до своїх володінь. Правда, цього разу часів польського правління тривали недовго ...

22 вересня 1939 в результаті переговорів між польським і радянським командуванням, було підписано угоду про здачу Львова військам Радянського Союзу. У 1939-1991 роках Львів перебував у владі тоталітарного Радянського Союзу. У червні 1941 року Львів був окупований нацистськими військами Гітлера. Катастрофою обернулася німецька окупація (що тривала 4 роки) для єврейського населення міста (чисельність євреїв становила 24% від загального числа львів'ян). Практично вся єврейська громада міста була знищена. Самому Львову і його архітектурі пощастило більше - за весь період ІІ світової війни він практично не постраждав. Руйнування в місті склали всього 3-4%. 30 червня Організація Український Націоналістів (крило Бандери) проголосила у Львові Акт відновлення Української держави, проте ця ініціатива наразилася на невдоволення німецької адміністрації і її ініціатори були заарештовані, кинуті до концтаборів або розстріляні.

Львів, до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки, увійшов після війни. Більшість міського польського населення переїхало на територію Польщі, в її західну частину, на колишні німецькі землі (дуже багато переїхали до Вроцлава). У результаті Другої світової війни був змінений національний склад міста, оскільки традиційні етнічні групи (поляки, євреї та німці) були переміщені або знищені. Польська мова практично вийшов з ужитку, вострожествовала історична справедливість: Львів вперше в своїй історії став, в основному, україномовним містом. Радянська влада побудувала в місті кілька промислових гігантів: Львівський автобусний завод, Львівхімсільмаш, Львівський завод автонавантажувачів, авіаремонтний завод, Танкоремонтний завод, «Електрон», «Кінескоп», «Полярон» та інші. Місто вимагав робочих і в 1950-х і особливо 1960-х рр. сюди масово переселяються мешканці навколишніх сіл.

 

Користувачів онлайн

На даний момент 2 гостей на сайті